Početna strana > Hronika > Blic: SAD izdiktirale Sejdijuu ostavku da odlože dijalog
Hronika

Blic: SAD izdiktirale Sejdijuu ostavku da odlože dijalog

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 30. septembar 2010.

Eštonova i Klintonova: Odluka o Balkanu se donosi u Briselu i Vašingtonu

Vlasti u Prištini nisu bile spremne da uđu u pregovore sa Beogradom i rešavanje najbolnijeg balkanskog problema kakav je status Kosova i to je jedan od razloga što je Amerika, podržana od drugih zemalja Kvinte, primorala Fatmira Sejdijua da podnese ostavku na mesto predsednika Kosova. To će najverovatnije dovesti do odlaganja dijaloga Beograda i Prištine i omogućiti zainteresovanim stranama da se bolje pripreme, a Americi da definiše svoju ulogu, smatra većina sagovornika „Blica“.

Sagovornici „Blica“ iz Prištine jedini tvrde da je ostavka kosovskog predsednika, obrazložena odlukom Ustavnog suda, proizvod osamostaljivanja i institucionalnog jačanja Kosova. Diplomatski krugovi u Prištini i Briselu pak otvoreno, mada nezvanično, pričaju o ostavci podnetoj na zahtev Amerike. Ekspert za međunarodnu politiku Predrag Simić kaže za „Blic“ da je ostavka rezultat želje da se uspori proces koji je suviše „brzo počeo da se odvija nakon odluke Međunarodnog suda pravde i usvajanja rezolucije o Kosovu u UN“.

- Ima mnogo nezadovoljnih nakon svih tih događaja, a i SAD traže udeo u dijalogu koji će voditi EU. Ostavka Sejdijua je taktičko usporavanje, kupovina vremena dok se ne reši ko će stajati između Tadića i Tačija u trenutku kad postignu dogovor. Onaj ko bude stajao pokazaće da je glavni i da određuje kako će se stvari odvijati - kaže Simić za „Blic“.

O tome su juče sigurno razgovarale šefice američke i evropske diplomatije Hilari Klinton i Ketrin Ešton, ali ishod razgovora nije bio poznat do zaključenja izdanja.

Ugledni kosovski analitičar Leon Melazogu kaže da će najverovatnije ostavka Sejdijua dovesti do vanrednih izbora i da to odlaže pregovore sa Beogradom možda čak i do proleća.

- U pregovore je mnogo lakše ući kad se izbori završe jer oni nisu laki, a partijama koje se bore za vlast neki dogovori mogu da oduzmu birače. Pregovori bi bili lakši ako se u njih uđe posle izbora. Nikome nije u interesu da ih odloži, ali ima interesa da se u njih uđe bez izbora na vratu - kaže Melazogu za „Blic“.

Zemlje Kvinte, na čelu sa SAD, nagovarajući Sejdijua na ostavku svakako su imale u vidu da će nakon izbora politička situaciju na Kosovu biti stabilnija nego što je sada. S obzirom na to da se ocenjuje da stranka Sejdijua, manjinskog partnera u Vladi, slabi, kao i da je važan politički igrač Ramuš Haradinaj trenutno u haškom pritvoru, očekuje se da neprikosnovenu vlast na Kosovu osvoji Hašim Tači.

- Ako se raspišu vanredni izbori, na njima će najverovatnije pobediti Tači, a to će značiti da će sve odluke međunarodne zajednice biti sprovedene kao da ih je lično Tači doneo - kaže za „Blic“ prištinski analitičar Behljuj Bećaj.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner